Friday, April 24, 2009

LOODUS

Legendi järgi olla Värska vesi Neitsi Maarja silmavesi. Tegelikkuses pärineb ravi-, laua ja ravivanniveena tuntud Värska mineraalvesi mitmest põhjavee kihist. Esimesed andmed Värska vee suure mineraalainete sisalduse kohta saada ligi 140 aastat tagasi ning esimesd puurkaevud rajati 1967 aastal. Ravieesmärgiel kasutatakse vett ravivannides unehäirete, neurooside ja krooniliste põletike puhul.
Värska muda saadakse Värska lahest ning seda kasutatakse juba üle 20ne aasta lahe kaldale ehitatud sanatooriumis. Muda kasutatakse ka orgaanilise väetise, loomasööda ja biokeemiatööstuse toorainena.
Piusa kvartsliivast toodetakse klaasi. Samuti kasutatakse sellist liiva ka mujal tööstuse, näiteks tulekindlate valuvormide valmistamisel metallurgias. Piusa liivakarjäärist on aegade jooksul kaevandatud ja klaasiks vormitud tuhaneid tonne liiva, mille tõttu karjääri lõunapoolses osas on liivavaru ammendatud põhjavee tasemini, kuid geoloogiliste uuringute alusel jätkub liiva veel 20-30 m sügavusel allpool veepinda. (Pildil Piusa liivakoopad)
Üks kuulsamaid piirkondi on nn Värska nõmm mis on Lutepää ja saatse küla vahele jääv aala, mida nimetatakse ka Setumaa Saharaks. See on mitme ruutkilomeetri suurune tuiskliiva ala, mis arvatakse olevat tekkinud suure metsatulekahju tulemusena.
Erinevatest loomaliikidest võiks ära mainida näiteks Siniraag (pildil), mis nüüdseks on muutnud harulduseks mida Setomaal ja Lõuna-Eestis võib veel harva kohata. Lääne-Euroopast on siniraag nüüdseks kadunud. Teiseks näiteks Mudakonn mis on Euroopas range kaitse all.
Setomaal asub ka Piusa jõgi, mis on Eestis pikkuselt 7ndal kohal. Piusa on tuntud veskite jõena, sest suur langus hõlbustab veskite tööd. Näiteks esimese EV ajal oli jõel 39 veskit. Piusa on oluline lõheliste kudemis-ja elupaik.
Kaitsealadest asuvad Setumaa territooriumil Piusa koobastiku looduskaitseala, Piusa jõe ürgoru maastikukaitseala, Mustoja maastikukaitseala-loodud Kagu-eesti suurima ja reljeefseima mõhnastiku kaitseks, Mädajõe hoiuala, Lüübnitsa hoiuala ning Tonja looduspark.

Kasutatud kirjandus:
1. ENEKE 3, Tallinn:Valgus, 1984, 352 lk.
2. Tähepõld, K., Alumäe, H., Keinast, E. Giidi käsiraamat Setomaa, Tallinn: Ecce Revalia, 2008, 229 lk.

No comments:

Post a Comment